AKTUALNOŚCI

Obóz Zimowy Capoeira RAIZ - Murzasichle 2-9 lutego 2019

Zapraszamy na zimowy obóz grupy International Capoeira Raiz. Jak w poprzednich latach, odbędzie się on w malowniczej tatrzańskiej miejscowości Murzasichle, (...)

GALERIA

ZOBACZ >MESTRE PASTINHA - NAJWIĘKSZY MISTRZ Z BAHIA

Mestre Pastinha
"Mestre Pastinha posiadał nieprawdopodobna odporność fizyczną. Odszedł w wieku 92 lat i zostawił w spadku styl i piękno Capoeira Angola."

Mestre João Pequeno


Ojciec i opiekun Capoeira Angola, filozof... Vincente Ferreira Pastinha znany bardziej jako Mestre Pastinha urodził się 5. kwietnia 1889* roku w Salwadorze, w stanie Bahia.
Dlaczego zaczął trenować capoeira? Od kogo się uczył? Jak wyglądało Jego życie? Na te pytania opowiadał sam Mestre.
„Kiedy miałem dziesięć lat byłem chudy i słaby. Inny chłopak, który był większy niż ja stał się moim rywalem. Jak tylko wychodziłem na ulicę żeby np pójść do sklepu – wybuchała pomiędzy nami walka. Wiedziałem, że zawsze, za każdym razem zostanę przez niego pokonany. Więc płakałem potajemnie ze wstydu i smutku.
Pewnego dnia stary Afrykanin [przyp. red. Benedito z Angoli] widział naszą walkę przez okno. „Podejdź tu mój synu”, powiedział widząc jak płakałem ze złości po tym jak zostałem pobity. Wiesz, że nie możesz go pokonać, bo jest większy i starszy. Przychodź do mnie w wolnym czasie a nauczę cię czegoś o wielkiej wartości...i przychodziłem...
On zawsze mi mówił: Nie prowokuj chłopcze, uświadamiaj mu to, co umiesz bardzo powoli. Ostatnim razem gdy ten chłopak mnie zaatakował powaliłem go jednym uderzeniem i przestał być moim rywalem, a nawet stał się przyjacielem.”
„Gdy miałem 12 lat poszedłem do szkoły żeglarskiej. Tam uczyłem capoeiry moich rówieśników (...) Odszedłem z marynarki w wieku 20 lat. To było trudne życie. Bylem młody i biedny często ścigała mnie policja za walki uliczne. Gdy próbowali mnie złapać przypominałem sobie Mestre Benedito i broniłem się. Wiedzieli, że gram capoeira, więc chcieli mnie publicznie upokorzyć.”
„Zacząłem pracować w domu gier [przyp. red. jako ochroniarz](...) Mimo iż bylem capoeiristą zawsze miałem przy sobie 12 calowy nóż o podwójnym ostrzu. Profesjonalni gracze capoeira wówczas zawsze byli uzbrojeni. Ktokolwiek spośród nich nie posiadał broni był cholernym głupcem. Widziałem dużo zamieszania, trochę krwi, ale nigdy nie lubiłem opowiadać o bójkach, w które byłem zamieszany. Tak czy owak pracowałem tylko wtedy, kiedy nie mogłem zarobić na życie z mojej sztuki. Oprócz kasyna pracowałem jako pucybut, sprzedawca gazet, byłem poszukiwaczem złota, pomagałem w budowie portu Salvador. Wszystkie te zajęcia były tymczasowe...”
„W roda byli tylko mestres. Najbardziej doświadczonym spośród nich był Amorzinho, strażnik publiczny. Podał mi dłoń i zaproponował poprowadzenie akademii. Odmówiłem, ale wszyscy nalegali. Uznali, iż byłem najlepszą osobą, która poprowadzi akademię i zachowa capoeira angola przez wieki.”
W 1942 roku Mestre Pastinha założył pierwszą na świecie szkołę Capoeira Angola - "Centro Esportivo de Capoeira Angola". Uczniowie nosili czarno-żółte stroje, kolory ulubionej drużyny piłkarskiej Mestre. Ta tradycja, tak jak i wiele innych, przetrwała do dziś...
Mestre Pastinha powiedział: „cóż jest jedna rzecz, w którą nikt nie wątpi: to Afrykanie z Angoli nauczyli nas capoeiry. Możliwe, że była bardzo różna od tej dzisiejszej. Mówili, że istniały pisemne dowody. Wierzę w to.... Wszystko się zmienia, ale nie to co nazywamy capoeira de angola, to czego ja się uczyłem. Nie pozwoliłem się temu zmienić tu w akademii. Ta capoeira ma przynajmniej 78lat. i przekroczy 100 ponieważ moi uczniowie również ją ćwiczą. Ich oczy są teraz moimi. Wiedzą, że muszą kontynuować....”
Największy Mistrz z Bahia odszedł w wieku 92 lat. Umarł samotny, ślepy i bardzo chory w przytułku dla bezdomnych 13 listopada 1981 roku.

„On ciągle żyje duchowo i dopóki na świecie będzie istniała Capoeira, jego imię nie umrze.”
Mestre João Pequeno

1 Revista Capoeira No2
* taką datę podaje Mestre Joao Pequeno, Revista Capoeira No2
2 It’s a fight, it’s a dance, it’s capoeira by Roberto Freire in Revista Liberdade, translated by Shayna McHugh