AKTUALNOŚCI

Obóz Zimowy Capoeira RAIZ - Murzasichle 2-9 lutego 2019

Zapraszamy na zimowy obóz grupy International Capoeira Raiz. Jak w poprzednich latach, odbędzie się on w malowniczej tatrzańskiej miejscowości Murzasichle, (...)

GALERIA

ZOBACZ >CAPOEIRA

Capoeira
Capoeira to afro-brazylijska forma sztuki, która łączy w sobie elementy sztuki walki, gier, muzyki i tańca. Została ona stworzona w Brazylii przez niewolników przywiezionych z Afryki, zwłaszcza z dzisiejszej Angoli w 16 wieku. Została ona opracowana w regionie Quilombo dos Palmares, znajduje się w aktualnym stanie brazylijskim Alagoas, i ma duży wpływ na afro-brazylijskie pokolenia w stanach Bahia, Pernambuco i Rio de Janeiro.

Uczestnicy tworzą Roda - port. koło, i na zmianę albo grają na instrumentach muzycznych (takich jak berimbau), śpiewają, albo grają/walczą ze sobą w parach w centrum okręgu. Jogo - port. gra, cechuje się płynnością akrobacji, przejść, ruchów, kopnięć i uderzeń rękami czy głową.

Jej pochodzenie i cel są przedmiotem dyskusji, począwszy od poglądów, że Capoeira jest brazylijskim tańcem ludowym z improwizowanymi ruchami bojowymi, do twierdzeń, że jest to forma walki, która wywodzi się bezpośrednio ze starożytnych technik afrykańskich.

Historycy są podzieleni na tych, którzy uważają, że Capoeira wywodzi się z afrykańskich stylów walki i tych, którzy uważają, że jest to wyjątkowo Brazylijska forma tańca powstała w wyniku różnych wpływów kulturowych afrykańskich i brazylijskich. Jedno z popularnych wyjaśnień głosi, że jest to styl walki Afryki, który został opracowany w Brazylii, wyrażone przez zwolennika o nazwie Salvano, który powiedział: "Capoeira nie może istnieć bez czarnych mężczyzn, ale jego miejscem urodzenia jest Brazylia".